![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh5b4hYWqSN8hxYM_l5Bj77rc7Iq4MCTfp41zM2W4NFWCgA4epQ61ZXt3RNRLyKSVuATFwIxLIaorbm4SKunphqcdMT92d61zDn9pEdJyhZskhKmiVG0LSh-61c0PqaUUwUQi3W21b1rT2G/s640/Roast+Smoked+Gammon+Joint1a-kitchenstories.jpg)
Γιορτινό πιάτο, λίγο διαφορετικό από τα συνηθισμένα στην ελληνική κουζίνα, μα πολύ πολύ νόστιμο.
Στη βρετανική κουζίνα είναι συνηθισμένο τόσο, όσο η γαλοπούλα στην αμερικανική. Το μαγειρεύουν βραστό (να φύγει η πολλή αλμύρα) ή ψητό στο φούρνο, συνήθως με μια γλυκιά σως μελιού ή μαρμελάδας από πάνω και σερβίρεται κομμένο σε φέτες.
Εδώ "ελληνοποιήθηκε" αρκετά και αυτή τη φορά δεν χρησιμοποίησα σως! Λίγα μόνο λαχανικά.
Στη βρετανική κουζίνα είναι συνηθισμένο τόσο, όσο η γαλοπούλα στην αμερικανική. Το μαγειρεύουν βραστό (να φύγει η πολλή αλμύρα) ή ψητό στο φούρνο, συνήθως με μια γλυκιά σως μελιού ή μαρμελάδας από πάνω και σερβίρεται κομμένο σε φέτες.
Εδώ "ελληνοποιήθηκε" αρκετά και αυτή τη φορά δεν χρησιμοποίησα σως! Λίγα μόνο λαχανικά.